دروغ حلال مشکلات نیست!

دروغ 4 - دروغ حلال مشکلات نیست!

دروغگویی در خانواده


دورغ موریانه زندگی

وقتی دروغ عادی شد و از آن به عنوان حلال مشکلات استفاده شد، مثل خوره به جان زندگی شما می افتد و ذره ذره آرامش و صفای زندگی شما را میخورد و باعث سلب اعتماد  و بی مهری ها میشود!

 

بعضی‌ها به سادگی دروغ می‌گویند، دروغ‌هایی کوچک که ظاهرا آسیبی به کسی نمی‌زنند و حتی برای پیشگیری از ناراحتی خیلی هم خوب و مفید هستند اما دروغ‌های کوچک یا پنهان کردن بخشی از حقیقت به این دلیل که شاید بیان حقیقت باعث ناراحتی شریک زندگی‌تان شود کاری منطقی و اخلاقی نیست.

دروغگویی می‌تواند تبدیل به یک عادت شود و شما را در موقعیت‌هایی قرار می‌دهد که بی‌دلیل و ناخواسته نیز دروغ بگویید. اما این بیشتر از آنچه درباره‌اش دروغ گفته اید برای رابطه صمیمی خطرناک است، زیرا دروغ گفتن، همراه با انکار دیگری و ارتباط متقابل است، چون همیشه چیزی وجود دارد که نباید بیانش کرد و دیگری نباید بداند این یعنی؛ وارونه کردن حقیقت هرچند خوب یا بد. پنهانکاری، انکار و نادیده‌گرفتن یک مشکل است و هیچ چیز را بهبود نمی‌دهد.

برای چه دروغ می‌گویید

برخی از افراد دروغ‌‌های کوچکی می‌گویند، چون به این ترتیب می‌توانند خود را از خطر درامان نگه دارند. این یعنی طرف مقابل شما ظرفیت پذیرش حقیقت را ندارد و با شنیدن واقعیت‌ها یا از کوره درمی‌رود یا اظهار ناراحتی شدید و افسردگی می‌کند یا اینکه اگر مساله به خود شما ربط داشته باشد ممکن است او با خشونت یا رفتاری آسیب زننده با شما برخورد کند.

متاسفانه شما نمی‌توانید با پنهانکاری یا دروغ خودتان را در امان نگه دارید یا شرایط را عوض کنید. حقیقت‌ها وجود دارند و این طرف مقابل شماست که باید آنها را بپذیرد بدون اینکه به خودش یا دیگران آسیب بزند. پنهانکاری همواره با ترس آشکار شدن همراه است. پس در واقع شما هرگز در امان نیستید. اگر مساله‌ای خارج از تحمل شریک شماست این مشکل شخصی اوست و راه‌حل آن بدون شک پنهانکاری، دروغ و وارونه کردن واقعیت‌ها نخواهد بود.

شما باید بدانید که اگر راستگویی شما به دیگری جراحتی وارد کند بازهم ارزشمند است. در سال‌های اول درک و شناخت ناقص از هم باعث می شود که افراد نسبت به هم اعتماد نداشته باشند و هر از چندگاهی چیزهایی از گذشته یا حال را پنهان کنند. اما یک رابطه خوب با هیچ آدمی با دروغگویی بهتر نمی‌شود. شما هرگز نمی‌توانید با یک دروغ در خودتان یا دیگری احساس مثبت ایجاد کنید. اگر نمی‌توانید راست بگویید حداقل سکوت کنید.

آیا اعتماد ویران می‌شود؟

بله. شما بالاخره یک جای این بازی اشتباه پیش می‌روید و چیزی که از دست می‌دهید اعتماد در رابطه است. برای بازسازی رابطه‌ در این شرایط شما نیاز به زمان زیادی دارید. شما مجبور می‌شوید برای بازسازی این اعتماد همه چیز را دوباره توضیح بدهید. این غیر ممکن نیست اما بسیار دشوار است.

اگر دلیلی برای دروغ گفتن وجود ندارد تمرین کنید تا این عادت را از سرتان بیندازید. اگر دلیلی برای دروغگویی وجود دارد به جای کار کردن روی دروغ‌های بهتر و موثرتر روی حل مشکل کار کنید.

دروغ در زندگی مشترک

دروغ از جمله مشکلاتی است که زندگی زوجین را نیز به خطر می اندازد پس سعی کنید ریشه دروغ را نیز در زندگی خود بخشکانید زیرا اتمام هر رابطه ای با دروغ شروع میشود پس سعی کنید سایه دروغ را از زندگی خود کمرنگ کنید.

اولین پیامد دروغ شکل‌گیری دیوار بی‌اعتمادی بین زن و شوهر است. این رفتار زشت شکاف عمیقی در روابط بین زن ومرد ایجاد می‌کند به خصوص اگر چندین بار تکرار شود و مرد یا زن متوجه شود که همسرش به راحتی دروغ می‌گوید. نمی‌توان گفت که در روابط زناشویی مردان بیشتر دروغ می‌گویند یا زنان ولی ریشه دروغ‌گویی را معمولا باید در ساختار شخصیتی افراد و نحوه تربیتی و محیط رشد آنها جستجوکرد. شاید اصلی‌ترین علت آن اعتماد به نفس پایین یکی از زوجین باشد.

اما گاهی اوقات دروغ گفتن ایجاد نوعی امنیت است. در این مواقع زن یا مرد برای فرار از سرزنش، جر و بحث یا جدال تصمیم می‌گیرد دروغ بگوید مثلا اگر مردی رفتن همسرش به خانه مادر را ممنوع کرده طبیعی است که چنین زنی برای ایجاد امنیت و آرامش موضوع را از همسر پنهان کند. متاسفانه ادامه این نوع از زندگی و دروغ‌های مداوم به صورت یک عادت در می‌آید که حتی کودکان نیز آن را آگاهانه یا ناآگاهانه می‌آموزند.

گاهی نیز زنان یا مردان دروغ و پنهان‌کاری را جزئی از زرنگی و کارآمدی خود محسوب می‌کنند. گاهی نیز دروغ پوششی است برای پنهان کردن ضعف‌ها وکاستی‌های شخصیتی. اما باید گفت پابرجایی زندگی و ایجاد یک رابطه دوستانه و صمیمی در بین زن و شوهرها فقط محتاج صداقت در زندگی است.

حتی در بحرانی‌ترین شرایط، دروغ راه حل خوبی نیست. بهترین راه گفتن حقیقت و یافتن راه‌ حل برای تنش موجود است.  زن و مرد باید به هم احترام بگذارند و بخشش و از خود گذشتگی در زندگی را بیاموزند. اگر قصد دارید موضوعی را بازگو نکنید بهتر است حرفی در این باره نزنید یا گفتن حقیقت را به زمان دیگری موکول کنید ولی هرگز دروغ نگویید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =